UMKE Temel Eğitimi
27 Ağustos 2021

    İl Sağlık Müdürlüğümüzce Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerinin (UMKE) afete müdahale kapasitesinin artırılması, bilgi ve becerilerinin geliştirilmesine yönelik olarak Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan 2021 Yılı UMKE Faaliyet Planı çerçevesinde UMKE Temel Eğitimi düzenlendi.

 09-13 Ağustos 2021 tarihleri arasında düzenlenen UMKE Temel Eğitimi’ne toplam 17 personelimiz katıldı. 6 Eğitmenin görev aldığı eğitim programı sonunda 23-25 Ağustos 2021 tarihleri arasında UMKE ekiplerine yönelik olarak düzenlenen ve medikal kurtarma konusunda birçok önemli teorik ve pratik bilgiler içeren "Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi Tatbikatı” Ovacık ilçesinde düzenlendi.

Eğitimlerin tamamlanmasının ardından katılan sağlık personellerine sertifikaları Tunceli İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Çağdaş ÖZDEMİR tarafından düzenlenen törenle takdim edildi.

Tatbikatın son derece verimli geçtiğini belirten İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Çağdaş ÖZDEMİR eğitimlere verdikleri destek için Ovacık Kaymakamı Sayın Emre DÜNDAR’a ve Gençlik ve Spor İl Müdürü Sayın Abdulselam ER’e teşekkürlerini sunarken; eğitime katılan, tamamıyla gönüllülük esasına dayanan UMKE gönüllülerine ve UMKE eğitmenlerine teşekkür edip görevlerinde başarılar diledi.

Eğitimlerde; Enkaz Altındaki Hastaya Yaklaşım, Crush (Ezilme) Sendromu, Temel KBRN, Haberleşme Teknikleri, Temel Kampçılık ve Afet ve Olağandışı Durumlarda Hayatı İdame Ettirme ve vb. konular hakkında teorik ve uygulamalı eğitimler verildi.

Tatbikatlarda ise afetlere müdahale potansiyelinin arttırılabilmesi adına doğada yön bulma ve oryantiring eğitimi, vaka simülasyonları gibi konular işlendi.

UMKE (1).jpeg


UMKE (3).jpeg